Projekt badawczy

Fonoholizm wśród uczniów

O projekcie

Pełna nazwa naszego pierwszego ogólnopolskiego badania wśród uczniów, którego wyniki zaprezentowaliśmy w 2017 roku, brzmiała: Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych przez młodzież szkolną w Polsce.  Szczegółowa charakterystyka zjawiska fonoholizmu.

Pomysł zrodził się w środowisku naukowym Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego i dotyczył pilnej potrzeby dokonania profesjonalnej diagnozy w zakresie korzystania z telefonu komórkowego przez młodych Polaków. Już na początku prac nad ideą i koncepcją projektu ustalono, że realizowana diagnoza jest elementem szerszego procesu edukacji społecznej w zakresie odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych. 

 
Ogólnopolskie badania przeprowadzono w ponad 600 polskich szkołach wśród 22.086 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych w wieku 12-18 lat. Dodatkowo badaniem objęto 3472 nauczycieli. Każda z gmin, każdy powiat bądź szkoła otrzymała w sposób bezpłatny wyniki z realizowanych działań badawczych.

Wyniki badania zostały zaprezentowane w specjalnym raporcie, który można bezpłatnie pobrać TUTAJ. Poniżej zaś znajdują się infografiki z wynikami badania. Można je pobrać także w sekcji Materiały edukacyjne>Materiały pomocnicze. 

Czas trwania:

2017

Zobacz szkolenie:

Fonoholizm i higiena cyfrowa – jak zapobiegać e-uzależnieniom?

Szkolenie dla:
Szkół – uczniów, rodziców i nauczycieli – oraz firm – pracowników i menedżerów

Dowiedz się więcej